Život čaroděj

Vyprávění nejen o tom, jak mi dítě s Downovým syndromem darovalo SVOBODU na mnoha úrovních

Na jednom putování se zvířátky mi taková podivuhodná žena povídala o tom, jak důležité je vyprávění příběhů. Měla pravdu. Příběhy mě inspirují a můžu si v nich ukotvit zkušenosti, aniž bych si je musela sama odžít. A tady máte zase příběh můj, trochu divoký, čarovný a moc šťastný.

 

Knížka poukazuje na podivuhodné cesty přediva života a prohlubuje důvěru v ně, ač se mohou zdát nepochopitelné.

Hlavním tématem je obohacení, které mi přineslo dítě s Downovým syndromem.

Obsahuje barevné fotografie ze života a především z rozverných cest s malou Johankou s Downovým syndromem a dalšími dětmi, často i se zvířaty.

Nemohla jsem vynechat své bláhové mládí,  které vyvrcholilo tím, že jsem se stala paní Bláhovou. A taky jak jsem žila v pytlácké boudě, v náručí přírody a do práce jezdila na koni.

 

 

,,Nedávno jsme se bavili se svými dětmi o tom, čím by jednou chtěly být. No, starší holky jsou asi spokojené, protože chtějí zůstat u farmařiny. A pak se podívám na Johanku a z nějakého hecu se ptám: „A co ty holka, co z tebe jednou bude?“ Odpověď mi vyrazila dech: „Nula!“ To slovo doposud neuměla říct. A možná to byl nějaký náhodný shluk hlásek. Ale já se toho samozřejmě chytla, protože v tom vidím hloubku. Takové nic neočekávání, pokora, nevyvyšování se. Bez tlaku. Nemusím být „někdo“, abych byla šťastná. Zároveň ale třeba desítka by bez nuly byla úplně sama… prostě jen jedna. Johanka sama za sebe nedokáže přežít, ale mně připadá, že spolu tvoříme desítku. Je zvláštním doplňkem, který by se mohl zdát neužitečný, možná i zátěží, ale mně se vedle ní podařilo udělat sedmimílové kroky k vnitřním hodnotám, citu, klidu, lehkosti, pozornosti k ostatním i k osobní svobodě… Sama, jako jedna, bych to nedala.“  

,,Neodpustím si vynechat příběh s pivem na ex. Bylo to na Klášterském pivobraní. Když jsme se s Bárou přihlásily do soutěže o suda v pití piva na ex, moderátor se u představování Barborky výrazně zarazil, pohledem zhodnotil křehkost, drobnou postavu, dokonalé nalíčení, obličej jak panenka, a s nádechem ironie prohlásil: „Vkládám ve Vás veškerou svou důvěru!“ Společně s partou drsných motorkářek v černých kožených bundách jsme zasedly za půllitry a moderátor odstartoval. Pila jsem vydatnými doušky, až se hladina bouřlivě tříštila o stěny skla, a přece jsem v periferním vidění zahlédla Báru, jak si již prohlíží prázdný půllitr a neví co s ním. Říkám si: „Sakra…budu poslední.“ Ale ne. Byla jsem druhá. Bára s velkou rezervou vyhrála suda, já štěně, a motorkářky to tam ještě nějakou chvíli srkaly.“

Knížka obsahuje 176 stran a více než 200 barevných fotografií. Stojí 270 Kč