Život čaroděj

Vyprávění nejen o tom, jak mi dítě s Downovým syndromem darovalo SVOBODU na mnoha úrovních

Na jednom putování se zvířátky mi taková podivuhodná žena povídala o tom, jak důležité je vyprávění příběhů. Měla pravdu. Příběhy mě inspirují a můžu si v nich ukotvit zkušenosti, aniž bych si je musela sama odžít. A tady máte zase příběh můj, trochu divoký, čarovný a moc šťastný.

Knížka poukazuje na podivuhodné cesty přediva života a prohlubuje důvěru v ně, ač se mohou zdát nepochopitelné.

Hlavním tématem je obohacení, které mi přineslo dítě s Downovým syndromem.

Obsahuje více jak 200 barevných fotografií, obzvláště z rozverných cest s malou Johankou s Downovým syndromem a dalšími dětmi, často i se zvířaty.

Nemohla jsem vynechat své bláhové mládí,  které vyvrcholilo tím, že jsem se stala paní Bláhovou. A taky jak jsem žila v pytlácké boudě, v náručí přírody a do práce jezdila na koni.

 

,,Nedávno jsme se bavili se svými dětmi o tom, čím by jednou chtěly být. No, starší holky jsou asi spokojené, protože chtějí zůstat u farmařiny. A pak se podívám na Johanku a z nějakého hecu se ptám: „A co ty holka, co z tebe jednou bude?“ Odpověď mi vyrazila dech: „Nula!“ To slovo doposud neuměla říct. A možná to byl nějaký náhodný shluk hlásek. Ale já se toho samozřejmě chytla, protože v tom vidím hloubku. Takové nic neočekávání, pokora, nevyvyšování se. Bez tlaku. Nemusím být „někdo“, abych byla šťastná. Zároveň ale třeba desítka by bez nuly byla úplně sama… prostě jen jedna. Johanka sama za sebe nedokáže přežít, ale mě připadá, že spolu tvoříme desítku. Je zvláštním doplňkem, který by se mohl zdát neužitečný, možná i zátěží, ale mě se vedle ní podařilo udělat sedmimílové kroky k vnitřním hodnotám, citu, klidu, lehkosti, pozornosti k ostatním i k osobní svobodě… Sama, jako jedna, bych to nedala.“  

,,Neodpustím si vynechat příběh s pivem na ex. Bylo to na Kláštěrském pivobraní. Když jsme se s Bárou přihlásily do soutěže o suda v pití piva na ex, moderátor se u představování Barborky výrazně zarazil, pohledem zhodnotil křehkost, drobnou postavu, dokonalé nalíčení, obličej jak panenka, a s nádechem ironie prohlásil: „Vkládám ve Vás veškerou svou důvěru!“ Společně s partou drsných motorkářek v černých kožených bundách jsme zasedly za půllitry a moderátor odstartoval. Pila jsem vydatnými doušky, až se hladina bouřlivě tříštila o stěny skla, a přece jsem v periferním vidění zahlédla Báru, jak si již prohlíží prázdný půllitr a neví co s ním. Říkám si: „Sakra…budu poslední.“ Ale ne. Byla jsem druhá. Bára s velkou rezervou vyhrála suda, já štěně, a motorkářky to tam ještě nějakou chvíli srkaly.“

Náklad na tisk knížky o 186 stranách mě vyjde na 180 Kč. Protože si přeju, aby knížka byla dostupná všem, výši marže nechám na Vašich možnostech a ocenění.

Jelikož knížku vyrábím ruční prací a mám ráda osobní přístup, rozhodla jsem se nevyužívat automat pro objednávky. Stačí tedy napsat do kontaktního formuláře poptávku, a já Vám osobně odpovím.

14 + 13 =